Koło Łowieckie Gawra w Lutowiskach

 

Prowadzenie szkoleń, ćwiczeń i zawodów strzeleckich jest naszym statutowym obowiązkiem. W związku z tym postanowiliśmy zmodernizować i przebudować od lat zamkniętą prowizoryczną strzelnicę. Po długich i żmudnych staraniach otrzymaliśmy zatwierdzony i uzgodniony projekt techniczny oraz pozwolenie na budowę profesjonalnej strzelnicy NR 5o / 05 Z 19 lipca 2005 r. Po ogłoszeniu przetargu do wykonania prac zasadniczych przystąpiło przedsiębiorstwo „INTRABET" z Sanoka.
W dniu 25.02.2008 r. nastąpił odbiór techniczny strzelnicy. Po usunięciu usterek oraz wykonaniu prac porządkowych oddano ją do użytku dopiero w sierpniu 2008 r.
Dla uczczenia 85. rocznicy PZŁ i 33. rocznicy postania naszego Koła Łowieckiego oraz 2. rocznicy „Dnia Żubra” w Lutowiskach 2 sierpnia 2008 R .otworzyliśmy własną strzelnicę sportowo - szkoleniową w Lutowiskach.
Było to dla Koła bardzo wielkie i trudne przedsięwzięcie. W tej inwestycji mają swój niewielki udział finansowy Koła Łowieckie z Ustrzyk Dolnych i okolicy. Razem z innymi darczyńcami jak ZO. PZŁ w Krośnie i FRKF w Warszawie oraz indywidualnymi wpłatami ich łączna wartość wynosi 95.306.40 zł, co stanowi 23 % kosztów budowy. Natomiast pozostałe 77 % kosztów poniósł inwestor czyli Koło łowieckie „Gawra" w Lutowiskach. Dużą pomoc i wsparcie uzyskaliśmy od Wójta Gminy w Lutowiskach Kol. Włodzimierza Podymy, który jest również członkiem naszego Koła. Przy pracach pomocniczych oraz porządkowych duży udział mają też liczni członkowie naszego Koła oraz okoliczne placówki Straży Granicznej. Na wyróżnienie zasługuje również kierownictwo budowy: Kol. Jan Pochyła, Kol. Bolesław Lenkiewicz i Kol. Ryszard Lubaczewski oraz społeczny inspektor nadzoru Kol. Marian Budziński i społeczny kierownik budowy Kol. Wojciech Tylka. Słowa uznania za społeczną konsultację techniczną należą się również ekspertowi ds. strzelectwa płk. Zbigniewowi Masłowskiemu oraz głównemu wykonawcy, prezesowi firmy „INTRABET", kol. Jerzemu Sieniawskiemu za inwencję podczas wykonania dodatkowych specjalistycznych robót wynikłych z przyczyn geologicznych.
Do grona darczyńców należy zaliczyć firmę „GRILTEX" z Poznania i „GAMRAT” Jasło, którzy przekazali nam bezpłatnie bio- i geowłókninę oraz rury kanalizacyjne, a także firmę „Ogrodzenia Czarna", która społecznie wykonała z powierzonych rur słupki ogrodzeniowe.
Placówki Straży Granicznej, zaangażowane w prace przy budowie strzelnicy, korzystają z usług strzelnicy przez 2 lata nieodpłatnie, z opłat tych były również zwolnione przez okres 2 lat wszystkie Koła Łowieckie Krośnieńskiego Okręgu PZŁ, a dodatkowo Koła Łowieckie, które dofinansowały budowę.
Nieodpłatnie bezterminowo może korzystać z obiektu strzelnicy młodzież szkolna z terenu gmin Czarna i Lutowiska.
Strzelnica wraz ze stadionem tworzy zespół obiektów sportowych i jest jedynym tego typu obiektem w Bieszczadach.
Obecnie czynimy starania w celu doinwestowania obiektu strzelnicy we wszystkie obowiązujące konkurencje, aby móc organizować również strzeleckie imprezy ponadregionalne.